Naše Mesto

Po minuloročnom úspechu aktivity Naše Mesto sme sa pod hlavičkou neziskovej organizácie Pro Meliori opäť uchádzali o grant od Nadácie PONTIS. V meste Svit sa nám tohto roku podarilo úspešne zrealizovať tri aktivity. Tohto roku sa nám podarilo v meste Svit zaujať vyše 50 dobrovoľníkov, ktorí odpracovali vyše neuveriteľných 300 dobrovoľníckych hodín. Okrem sviťanov bola medzi dobrovoľníkmi aj asi desiatka popradčanov.

Mozaika na ZŠ Mieru

Začali sme v piatok prípravou na mozaiku na stene Základnej školy na ulici Mierovej, ktorá sa rozrástla na takmer 15 metrov štvorcových. Do tejto časti boli zapojení zamestnanci i žiaci základnej školy. Výsledok je úchvatný a prekonal očakávania nás všetkých.

 

Knižná búdka v novom šate

Druhou aktivitou v piatok poobede bola oprava knižnej búdky na námestí J.A.Baťu. Búdku sme rozobrali a zrekonštruovali, dostala ochrannú vrstvu a novú strechu. Zvnútra bola lepšie utesnená a vymaľovaná. Na obnovu búdky boli okrem grantu použité aj peniaze z knižnej burzy ktorá sa konala v rámci komunitného festivalu SVIT.kom.

 

Náučný chodník na Babe opäť atraktívnejší pre rodiny s deťmi

Poslednou aktivitou členov Pro Meliori v spolupráci s OZ Ekoton bola úprava náučného chodníka Baba. Očistenie informačných tabúľ a vyzbieranie odpadkov bolo spestrené výrobou hry pre deti i dospelých, vďaka ktorej je možné si precvičiť poznávanie drevín rastúcich na Babe. Okrem plánovaných aktivít sme na babe vytvorili aj lepšie podmienky pre netopiere a vyvesili pre ne hniezdiace búdky.

Nová hra „Spoznávaj dreviny“ sa nachádza na hrebeni Baby pri známom hríbiku. Dreviny je možné spoznávať podľa zvuku (úderom kolíka), podľa kôry a podľa rezu. Štruktúra dreva je pri drevinách rôzna a preto aj zvuk po údere kolíkom po dreve je rôzny. Samotné dreviny sú označené slovenským i latinským názvom.

 

Všetkým zúčastneným ďakujeme za príjemne prežité spoločné chvíle a veríme, že sa stretneme aj budúci rok.